Jalostusneuvonnan vuosikertomus kaudelta 2003-2004
Jäsenet:
Eila Kuusinen:
- Puheenjohtaja, hallituksen yhteyshenkilö, pentuvälitys
Inkeri Kangasvuo;
- Rotukirjatiedot, yhteydet SKL:n jalostusosastoon, jalostusneuvonnan INFO-palsta Siperianhusky-lehdessä, tilastointi ja tavoiteohjelman päivitys, ulkomaiset yhteydet.
Johanna Heimonen;
- Yleinen neuvonta, jalostusneuvonnan INFO-palsta Siperianhusky-lehdessä, rekisteröinti- ja näyttelytulosten puhtaaksikirjoitus
Harriet Holmström,
- jäsen, luopui tehtävästä kauden alussa
Anitta Kainulainen,
- toiminut avustavana ulkojäsenenä
Silmäsairauksien yleisyys on asettunut maailmalla tunnetulle tasolle, joka HC:n osalta on Suomessa 5,6%.
Vuonna 2003 silmätarkastuksessa kävi yhteensä 46 koiraa, joista viidellä (5) todettiin HC. Yhteensä tarkastuksessa on käynyt 283 koiraa (1990 2004-kevät, osa useammankin kerran), joista yhteensä 16:llä on todettu HC (katarakta), yhdellä CCD, yhdellä PPG/Glaukoma, kahdella PPM (tulkinnanvarainen) ja kolmella PHTV/PHTVL.
Rodun harrastajat ovat tilanneet useiden koirien sukutauluja, joita on pientä korvausta vastaan toimitettu heille. Sähköpostilla jalostusneuvojilta on tiedusteltu erilaisia jalostukseen ja kasvatukseen liittyviä asioita, joihin pyritty vastaamaan nopeasti
Useista muista rotulehdistä kysytty mahdollisuuksia julkaista Siperianhusky-lehdessä olleita jalostusartikkeleja, luvat on poikkeuksetta myönnetty heille.
Jalostuksen tavoiteohjelma päivitytty vuoden 2003 tiedoilla ja julkaistu SHS:n nettisivuilla
Osallistuttu laajentavien ulkomuototuomarien erikoiskoulutustilaisuuden 10.5.2003 ja erikoisnäyttelyn 13.9.2003 yhteydessä olleen tuomarikollegion järjestelyihin
SKL-FKK järjesti 31.1.2004 Jalostustoimikuntien neuvottelupäivän, johon osallistuivat Eila Kuusinen ja Johanna Heimonen jalostustoimikunnan edustajina sekä Anitta Kainulainen.
Neuvottelupäivän aiheena oli uuden JTO:n (jalostuksen tavoiteohjelman) laadinta ja sen ohjeet.
Jalostusneuvonnan toimintasuunnitelma kaudelle 2004-2005
Suoritettaan Kasvattajakysely mm. rodun käyttöominaisuuksien ja sairauksien laajemman tilanteen selvittämiseksi ja aineiston keräämiseksi uuteen JTO:an.
Järjestetään rotukohtainen kasvattajakurssi kesällä 2004.
Pyritään edelleen keräämään tietoja PPG/glaukomariskin yleisyydestä suomalaisessa siperianhuskykannassa kannustamalla omistajia silmatarkastuksen yhteydessä mahdollisuuksien mukaan tutkituttamaan myös silmän filtraatiokulman suuruus (ei kuulu tavalliseen silmätarkastukseen, vaan täytyy pyytää erikseen)
Osallistutaan SKL-SKK:n koulutustilaisuuksiin
Osallistutaan tuomarikollegion järjestelyyn
Jalostusneuvonnan puolesta
Inkeri Kangasvuo